Štýl Bývania 9/2009

Ponuka strešných krytín na našom trhu je veľmi široká a ak sa ešte pred niekoľkými rokmi využívala na pokrytie strechy najmä keramická a pálená škridla, dnes sa táto rozmanitosť čoraz výraznejšie prejavuje nielen v ponuke predajní so stavebným materiálom, ale aj na strechách domov.

Unás bola veľmi rozšírená hladká rovná plechová krytina. Jej používanie sa rozšírilo na pokrývanie rodinných domov, objektov občianskej vybavenosti, sakrálnych stavieb, priemyselných budov. V súčasnosti hlavne vďaka inováciám a nových technológii vo výrobe plechov sa do popredia dostávajú najmä tzv. profilované strešné krytiny. Vďaka svojim vynikajúcim mechanickým schopnostiam a vzhľadu podobnému tvrdej škridlovej krytine sú vhodné na všetky typy striech pultových, sedlových manzardových, aj oblúkových s minimálnym sklonom 12 stupňov.

Laik už nedokáže jednoznačne určiť, aký druh krytiny je na tom – ktorom dome použitý. Čo sa „tvári“ ako škridla, môže byť vyrobené aj z plechu a mnohých prekvapí informácia majiteľa domu, že jeho pekná červená strecha je vlastne z plechu.

Vysoká ochrana pred počasím

Plechovú krytinu dostať vo forme profilovaných krytín, trapézových profilovaných plechov, falcovaných strešných krytín a šablónových krytín. Hrúbka plechu je od 0,5–1mm, šírka môže byť viac ako 1m a dĺžka sa dá prispôsobiť priamo vo výrobnom procese tak, aby montáž bola rýchlejšia a jednoduchšia. Plech je pozinkovaný a má ochrannú vrstvu viacerých lakov. Široká škála RAL odtieňov v lesklom, matnom alebo „Ice – crystal“ prevedení umožňuje variabilitu pri výbere strešnej krytiny tak, aby sa čo nejlepšie zladili požiadavky na estetickosť a funkčnosť celého objektu. Pri lesklej farbe plní ochrannú funkciu polyesterový lak, pri matnej vrstva puralu. Plech je profilovaný v tvare klasickej škridly (v ponuke sú 4 tvary), takže strecha ním pokrytá pôsobí na prvý pohľad ako strecha škridlová. Takéto tvarovanie dodáva plechu pevnosť a čiastočne eliminuje nežiaduci zvukový efekt pri daždi.

Prednosti

Výhodou plechovej strešnej krytina je nízka hmotnosť, čo ju predurčuje na použitie tam, kde treba zamedziť zbytočnej záťaži krovu, napr. pri starších domoch. Mechanické vlastnosti, rýchla a jednoduchá pokládka z nej robia krytinu vhodnú aj na novostavby. Tento druh krytiny sa už osvedčil aj v náročných poveternostných podmienkach. Montáž je rýchla práve vďaka veľkým rozmerom jednotlivých ku- sov. Strešné krytiny sú ľahké, nenasiakavé, stálofarebné, mrazuvzdorné a odolné voči zmenám teploty. Špecifická povrchová úprava (polyester, paldur, dural) zabraňuje korózii, odoláva vplyvu UV žiareniu a zabezpečuje dlhú životnosť strechy.

K strešnej krytine výrobca dodáva aj príslušenstvo – t. j. žľaby, hrebenáče, sneholamy atď. Strecha ako celok sa zhotoví z prvkov od jedného výrobcu, čo je jedným z predpokladov jej funkčnosti.

 

Comment